MATEMATIKA – Ponovimo

Gibalna deklamacija: Nataša Hrastnik,  DESET PRSTKOV

Deset prstov imam, naj vam pokažem, kaj z njimi znam?

Skočijo lahko visoko,         (dvignete roke nad glavo in pomigate s prsti)

ali padejo globoko.            (greste s prsti čisto do tal)

Zrastejo lahko v drevo       (roki postavite vzporedno pokonci in prste razširite v krošnjo)

ali v stolpnico: Tako!          (s prsti nakažete stolpnico)

V mlinu moko meljejo,       (pokažite z rokami mlinček)

Se s kolesom peljejo.          (oponašate kolo)

Sonce so, ki nam posije,    (nad glavo s prsti prikažite sonce)

In zvečer pod svet se skrije. (sonce pade – zaide)

Oh, kako sem že zaspan,    (pokažeš, da si zaspan)

Zjutraj čaka me nov dan.   (pomigate s prsti)

S to pesmico ste se prijetno pripravili na  današnje dejavnosti.

Učenci naj imajo številski trak ali kartončke s števili. Vadijo matematične izraze predhodnik, naslednik.

Primer; predhodnik števila 3 je število 2, naslednik števila 3 je število 4

Ustno naredijo nekaj primerov.

Učenci naj napravijo nekaj primerov  naslednje vaje iz prejšnjega tedna (delo z dominami) in račune zapišejo v karirast zvezek. Napišejo naslov VAJA. Zadnja dva primera si izmisli sam-a.

Za konec pa ponovimo še nasprotne računske operacije. Ugotovi kateri računi iz leve in desne strani metuljevih kril spadajo skupaj (nasprotni računi). Pobarvaj jih z enako barvico. V kolikor ne morete natisniti učnega lista, račune po parih prepiši v karo zvezek.

SLOVENŠČINA – V žepu imam srebrn lešnik

Otrokom skrivnostno povejte, da imate v svojih hlačah majhen žep v katerem se skriva neka dragocenost. Otroci naj ugotavljajo, kaj se skriva v majhnem žepu. Povedo naj kaj se skriva v njihovih žepih ponavadi? Mogoče skriti zaklad? Pismo iz daljne dežele? Pripovedujejo.

Mogoče se skriva srebrn lešnik. Preberite jim pesem, Anje Štefan: V žepu imam srebrn lešnik. (Dežela Lilibi, Berilo, str. 66,67)

Učenci pripovedujejo, kaj vse lahko pričarajo z lešniki. Kakšen je grad, ki ga lahko pričarajo? Kdo so vile? Poznate kakšno pravljico v kateri nastopajo vile? Kje je doma majhna miš? Poznate kakšno pravljico, v kateri je lonček dom živali?

Spodbudite otroke naj bodo male miške, si izberejo poljubno pravljico in vam jo pripovedujejo.

GLASBA –  Potoček

Izdelava preprostega zvočila

Otrok izdela preprosto zvočilo, s katerim ponazori žuborenje. V plastični lončkek ali plastenko nalij vodo in s slamico pihaj vanjo.

Na tej povezavi poslušate pesmico – dvokliknite na povezavo:

Pesem se naučite.

J. Bitenc: Ciciban in potoček

Vprašanje, ki ga zastavlja ciciban potočku lahko pojete mirno in ne prehitro.

Odgovor potočka naj bo živahnejši.

Pesmici lahko dodate improvizirano (izmišljeno) zvočno sliko potočka in dežja. Za potoček lahko uporabiš drsenje jezika med ustnicama. Dež pa lahko zvočno pričaraš, če boš rahlo udarjal z nohti po mizi ali pa igraš na drobne paličice, stresaš balon z zrni koruze itd.

ŠPORT – Tekalne igre

Tek v krogu

Učenci lahko tekajo okoli hiše. Štirikrat po pol minute naj počasi tečejo, vmes  pa opravijo en krog hoje, naredijo naj tudi dihalne vaje (globok vdih, izdih).

Napravijo naj nekaj gimnastičnih vaj. Lahko si izmislijo svoje.

Z bratom ali sestro se igraš igro, ti loviš.