SLJ

TVORJENJE PRAVLJICE – preverjanje znanja

• Danes boš postal pisatelj oziroma pisateljica. Samostojno, brez pomoči staršev, boš napisal/-a pravljico. Preberi in dosledno upoštevaj spodnja navodila.
  • Ponovimo! V pravljici upoštevaj značilnosti pravljice:

– kraj in čas dogajanja nista natančno določena (npr. nekoč za veliko gorami ob mahnem ribniku…);

– pojavljajo se pravljična števila (3, 7, 9, 12);

– pravljična bitja imajo čudežne lastnosti (npr. maček, ki govori);

– pojavljajo se čarobna bitja – zmaji, vile, čarovnice… in čudežni predmeti (npr. palice, ki čarajo, mize, ki same postrežejo ipd.);

– pogosta so čudežna dogajanja (npr. žaba se spremeni v lepega princa);

– dobro premaga slabo, zlo;

– v večini se pravljice srečno končajo.

• Izberi si naslov, ki ti je najbolj zanimiv, npr. Čudežna skodelica, Čarobna trobenta, Požrešni pes, Palača iz snega, Cvetlično mesto, Nenavadno oblačilo, Čudežno vozilo.
  • Pusti domišljiji prosto pot in začni pisati.
  • Pri pisanju pravljice bodi pozoren/-a in natančen/-a pri:
  • upoštevanju pravopisnih pravil – raba velike začetnica, ločil, pravilen zapis besed;
  • razčlenjevanju pravljice na uvod (o čemu bom pisl/-a 2 ali 3 povedi), glavni del (pravljica se razvija, zapleta – 10 ali več povedi) in zaključek (razplet – 2 ali 3 povedi).
  • Piši pisano z nalivnikom v zvezek za SLJ.
  • Na koncu še enkrat preberi in preveri svoje besedilo. Po potrebi popravi napake ali pa ga še enkrat pravilno zapiši.
  • Če želiš, jo na koncu ilustriraj.
  • Pošlji mi pravljico, da jo ovrednotim.

MAT

PRIŠTEVAM ENICE

• Odpri DZ 3. del na strani 29 in natančno poglej in preberi razlago na modri podlagi.
  • Nato v zvezek napiši naslov PRIŠTEVAM ENICE in vse iz modre podlage prepiši v zvezek. Namesto jajc lahko za stotice rišeš kvadratek ( ’ ), desetic črtico ( | ) in enic krogec ( o ).
  • Reši še naloge 1, 2 in 3 na tej strani.

ANGLEŠČINA

Tema: Katere šolske potrebščine imam?

Cilji: ponovitev besedišča za šolske potrebščine

učenci pripovedujejo kaj imajo in česa ne

• Samostojno učenje Poišči SLIKOVNE KARTICE o ŠOLI in jih razporedi.

Poglej slikico, jo obrni in preberi zapis. Večkrat ponovi!

Poglej slikico in jo poimenuj! (Preveri znanje tako, da kartico obrneš.)

• Ponovitev v parih. (Prosi nekoga od starejših za pomoč)

Na velik list si naredi PODLOGO. Na eni stran zapiši števila, na drugi pa v vsak kvadratek nariši različno barvo. (Spomni se: takšno podlogo uporabljamo v šoli)

Podajaj navodila in v paru igraj igro: PUT__________ON__________!

Enkrat polagaj na števila, drugič na barve. Tudi to igro že poznaš.

(»Put a pencil on seven.«       »Put a ruler on blue.«)

Večkrat poslušaj pesmico in poskusi s pripevanjem.

• Iz svoje šolske torbe izberi 5 potrebščin. Poimenuj jih! Pomagaj si z zvezkom.

Ne pozabi uporabiti besedno zvezo: I’ ve got…   (I’ ve got a blue ruler.)

Povej tudi česa nimaš: I haven’ t got… (I haven’ t got a yellow pencil.)

Klikni gumb za predvajanje, poslušaj in nato klikni ustrezno sliko

Poznaš še kakšno igro s slikovnimi karticami?

ŠPORT

Za prvo uro po počitnicah vam v priponki pošiljam nalogo za vašo jutrišnjo uro ŠPO. Na sliki/plakatu je narisan gozdni poligon. Vaša naloga pa naslednja:

V bližnjem gozdu si poiščete prostor, primeren za izvajanje nalog, ki so na plakatu. Lahko opravite enakega, kot je na sliki v priponki, seveda pa si lahko zamislite kakšnega povsem svojega, ki pa naj vsebuje podobne naloge (poskoke, teke…). Če nimate možnosti naloge opraviti v gozdu, pa izkoristite bližnji travnik, prostor ob hiši ipd., pa si “zgradite” čisto svoj poligon. Pomagajte si s kamni, vrvmi in podobnim, kar vam bo pomagalo opraviti naloge. Če poligona ne boste uspeli opraviti ravno jutri, ga poskusite narediti vsaj en drug dan v tem tednu. >>> Gozdne OI

Če boste imeli dovolj domišljije in volje, si po uspešno opravljeni nalogi seveda naredite tudi medaljo. Konec koncev si jo po takšnem poligonu zaslužite, kajne? Še bolj pa bom vesela, če mi bo kdo poslal kakšno fotografijo svojega poligona in zmagovalca tekmovanja – vas seveda 🙂