ANGLEŠČINA

PRILOGA >>> KLIK

1. ura SLJ

Samostalnike smo do sedaj dobre predelali, zato bomo danes vse to tudi ponovili. Naloge prepiši v zvezek in jih reši. Upam, da vam bo šlo. Rešene naloge mi pošlji v pregled.

1. Samostalnikom določi spol in število.

torta __________________             strašilo _____________________

baletke ________________             okni _______________________

luč ___________________              avto _______________________

zajec__________________             klobuki _____________________

semaforja _______________             miš  _______________________

EDNINA DVOJINA MNOŽINA
MESTO
SLIKA
CVETOVA
LISTI
BESEDI
KONJI
OKNO
ZREZKI

1. Naštete samostalnike razvrsti v razpredelnico.

jeza, pisatelj, računalnik, jezik, programer, lakota, otrok, radost, dojenček, omara,

presenečenje, avtomobil, skrb, miška, arheolog, pijača, astronavt, razočaranje

OSEBE STVARI POJMI

1. V naslednjih povedih podčrtaj samostalnike.

Potres je povzročil veliko škodo. V vasi je bilo porušenih veliko hiš, prebivalci pa so ostali brez strehe nad glavo. Reševalci so se z reševalnimi psi le stežka prebili do ponesrečencev.

1. Samostalnike iz prejšnje naloge prepiši v preglednico ter jim določi spol in število; nato še pripiši, kaj z njim poimenujemo – bitja, stvar ali
SAMOSTALNIK SPOL ŠTEVILO KAJ POIMENUJE ?
  1. ura ŠPO

Pozdravljeni doliški “ta veliki” 🙂

Vreme bo ta teden bolj za druženje s kavčem, pa moramo vseeno narediti tudi kaj za šolo in predvsem kaj za svoje dobro počutje. Ja, vem, tudi čokolada bi lahko spadala v ta opis, toda bolj sem mislila kakšne vaje povezane z gibanjem 🙂 Čokolada pa potem, ko/ker si jo boste zaslužili, prav? 🙂

Danes bodo vaje za večino najbrž malo drugačne od poznanih. Tisti bolj radovedni si lahko v prvi povezavi preberete nekaj stavkov o vadbi imenovani joga. Mogoče pa se na njo spozna celo kdo od domačih članov, pa vam bo lahko pomagal z razlago.

V drugi povezavi pa vas čaka filmček z zgodbico, ki vas bo na prisrčen način vodila po petih tibetanskih vajah, ki skrbijo predvsem zato, da smo dobro gibljivi. Poglejte in poskusite izvesti “zvezdne tibetančke”.

Naj vas dež ne moti preveč. Naredite si lepe dneve!

Učiteljica Petra

1. ura DRU

Včeraj si spoznal/-a življenje ljudi v starem veku. Danes pa boš spoznal/-a državo Karantanijo, v kateri so bili prebivalci slovenski predniki-Slovani.

• Odpri učbenik na strani 87 in si preberi besedilo Karantanija.

Na spletni strani si lahko ogledaš zemljevid države Karantanije:

Zapis v zvezek.

Karantanija

Naši predniki Slovani so se po letu 550 pričeli naseljevati v vzhodne Alpe.

Bili so poljedelci in živinorejci. Živeli so v preprostih bivališčih – zemljankah. Te so bile vkopane v zemljo in pokrite z dvokapno streho, ki je segala do tal. Mest niso poznali.

Za del slovenskih prednikov se uveljavi ime Karantanci, živeli so v državi Karantaniji.

Njeno središče je bil Krnski grad na Gosposvetskem polju. Karantanijo je vodil  knez.

Karantanske kneze je volilo ljudstvo. Poseben obred ustoličevanja je potekal v slovenskem jeziku. (Razlago obreda si si prebral/-a v učbeniku).

Knežji kamen je danes shranjen v muzeju v Celovcu.

**************************ne piši več**********************************

Motiv knežjega kamna najdemo na enem od kovancev za 1 evro (poglej, če imaš le –tega doma).

GOSPODINJSTVO

PRILOGA >>> gos_učenje na daljavo_oblike in funkcije denarja