GOSPODINJSTVO

Stročnice

• Stročnice spadajo med beljakovinska živila, saj je njihova vsebnost beljakovin zelo visoka.
  • Stročnice so rastline, ki imajo plod v obliki stroka.
  • Stročnice so: grah, fižol, soja, leča, čičerika in bob.
  • Najpomembnejša stročnica je soja, ki vsebuje več kot 40 % beljakovin. Iz soje pripravljajo sojino mleko in sojin sir – tofu. Večino soje v Slovenijo uvozimo iz Južne Amerike. Soja je pogosto gensko spremenjena, kar pomeni, da vsebuje gene drugih organizmov.
  • Stročnice so zelo pomembne v prehrani vegetarijancev, saj z njimi uspešno nadomestimo pomanjkanje živalskih beljakovin. Ker vsebujejo manj maščob kot meso, so v prehrani zelo priporočljive.
  • Vegetarijanstvo v dobi otroštva in mladostništva ni priporočljivo, saj telo potrebuje beljakovine za rast in razvoj. Pogosto pride tudi do pomanjkanja vitamina B12, ki se nahaja v mesu in mesnih izdelkih.

V zvezek si napišite naslov Stročnice, prepišite besedilo in prerišite stročnice (rumena soja, fižol, čičerika, grah, bob, leča).

LUM

Likovna naloga: Ornament in simetrično ravnovesje

Nadaljevanje likovne naloge.

Beseda ornament izhaja iz latinske besede ornare in pomeni okrasitev. Ornament je torej okrasek. Za ornament je značilna stilizacija. To pomeni, da neko podobo iz stvarnega sveta narišemo zelo poenostavljeno. Ne rišemo podrobnosti, ampak upodobimo samo glavne značilnosti. To boš videl/a pri risanju nageljnovega cveta. Simetrično ravnovesje pa pomeni, da je likovno delo upodobljeno tako, da sta obe polovici (leva in desna ali zgornja in spodnja) enaki ali podobni.

V tej likovni nalogi najprej nariši navpično črto po sredini lista. Nato levo in desno od nje simetrično narišeš razne vijugaste črte različnih debelin, ki izhajajo iz črte, ki je narisana na sredini, in so med seboj povezane. Na te črte simetrično narišeš cvetove naglja različnih velikosti. Nariši jih deset ali več na  vsako polovico. Cvetovi naj bodo podobni kot je cvet na spodnji risbi. Cvetovi naj bodo simetrično upodobljeni na levi in desni strani lista ter obrnjeni v razne smeri. Uporabi čim več domišljije pri oblikovanju te risbe ( za ozadje dodaš še kakšne oblike, črte, točke in podobno). Cvetove lahko pobarvaš s svinčnikom ali barvicami ali flomastri. Model za risanje cveta si poglej na spodnji risbi kakor tudi primer razporeditve črt na eni polovici.

Čas izdelave so štiri šolske ure. Fotografijo izdelka mi pošlji do 29.5.2020 na elektronski naslov: milan.bajzelj@guest.arnes.si

NARAVOSLOVJE

Utrjevanje snovi II.

• Danes prosim odgovorite na drugi del vprašanj, ki ste jih dobili v petek.

Odgovore s celimi stavki pišite v zvezek. Slike si skicirajte. Če česa ne znate, se ne obremenjujte. Rešite po svojih zmožnostih. V petek dobite vse rešitve ter razlago preko Zooma.

>>> KLIK

• Pošljite mi prosim slike odgovorov, da vidim, kako vam je šlo.

ANGLEŠČINA

Nature

Pojdi na:

1) https://learnenglishkids.britishcouncil.org/word-games/places-nature-1. Poveži besedo s sliko. Poslušaj izgovorjavo.

2) V zvezek napiši naslov Nature in izpiši besede iz zgornje naloge. Pripiši slovenski pomen.

3) Reši naloge v DZ/52, nal. 1, 2, 3 in preglej rešitve.

REŠITVE:

1. SKUPINA

2. SKUPINA

3. SKUPINA

NAVODILA >>>

4. SKUPINA

ZGO

IZNAJDBE V STAREM IN NOVEM VEKU ( delo s tekstom)

NAVODILO >>> KLIK

ŠPORT (DEKLICE)

Učenke 6.b,

ta teden je vremenska napoved bolj takšna, da bo treba sonce iskati med oblaki in dežnimi kapljami 🙂 Če dežnikov ne bomo rabili veliko, potem to izkoristite in čim več športnih aktivnosti izvajajte na svežem zraku.

V priponki pa danes od iger še športni monopoli. Igro prav gotovo poznate, le da je ta seveda prirejena športni vadbi. Upam, da ne boste imele težav s printanjem, drugače pa si poskusite narediti kakšno svojo verzijo… prerišite poslano, naredite kaj čisto po svoje… možnosti je veliko.

Naredite si zabavno športno uro, ne pozabite na pitje tekočine in… da mi je treba do jutri zvečer poslati vaš Dnevnik športnih aktivnosti za ta teden 🙂

Lep začetek tedna, učiteljica Petra

DEČKI

Pozdravljeni učenci. Ta teden je na programu nogomet. Upam, da imate doma kakšno nogometno žogo. Če je nimate, pa lahko delate tudi s kakšno drugo žogo. Za jutrišnjo uro boste ponovili osnovne tehnične elemente nogometa. Podrobnejša navodila imate v priponki. Lep začetek tedna vam želim. Dragan

PRILOGA

TEHNIKA IN TEHNOLOGIJA – 1. SKUPINA

USTVARJANJE V DOMAČEM OKOLJU

Učenci, pozdravljeni!

Za ta teden še imate na izbiro:

• ali boste naprej pomagali pri opravilih zunaj hiše
  • ali pa boste izdelali še kaj po svoji izbiri

Vaše ustvarjanje mora trajati 2 šolski uri.

Na moj mail  lucija.korosec@guest.arnes.si.  opišite, kaj ste si izbrali in kaj ste že naredili. Časa imate do nedelje.

Vaše sprotno delo bo vplivalo na zaključno oceno.

Kot vedno do sedaj  pa seveda pazite na VARNOST PRI DELU.

TEMA: UTRJEVANJE

Odpri spletno stran www.rokusova-slovenscina.si.  Pojdi na 6. razred Gradim slovenski jezik; s klikom se ti odpre dodatno gradivo – gradim slovenski jezik 6; s klikom odpri Gradim slovenski jezik 6 – dodatno gradivo k samostojnemu delovnemu zvezku.

Poišči 22. enoto NAJ SE PRIJAVIM ALI NE, 31. naloga.

Reši naloge A, Č in F. Naloge rešuj v zvezek.

Reši še naslednji nalogi z mojimi navodili:

1. V A nalogi podčrtaj še glagole, jih izpiši v zvezek ter jim določi osebo, število, čas.
  2. V A nalogi v 2. povedi poišči osebni zaimek in ga izpiši. Zapiši tudi, na katero besedo se nanaša.

Tudi ti dve nalogi reši zvezek.

Vsi tisti učenci, ki boste v torek in sredo vprašani, mi obvezno pošljite nalogo, da jo pregledam.

UTRJEVANJE

V DZ reši  na 74. strani 16.nalogo; nato pa nadaljuj na 75. strani s 17., 18. in 19. nalogo.

Če imaš pri kateri nalogi težave, mi sporoči.