1. ura SLJ

V četrtek si prebral zgodbo Vezalkine sanje.

(Da je zgodba domišljijska je dokaz, ker vezalka sanja, govori, se zaljubi, hodi naokoli,…)

Ponovno jo preberi ali poslušaj, nato pa napiši nadaljevanje zgodbe.

V nadaljevanju zgodbe napiši, kaj se je zgodilo, ko so rezanci pristali skupaj z vezalko na krožniku,…lahko dobiš ta krožnik tudi ti…???

1. ura MAT

Danes boš utrjeval pisno deljenje z ostankom.

Reši drugi del stolpca v DZ, 3. del, na strani 82 (deliš s števili 2, 3, 5, 6, 7, in 9).

• Pošlji mi rešeno nalogo.
  1. ura GUM

Letos smo se naučili veliko novega pri glasbeni umetnosti (nove pesmi, plesi igranje na inštrumente…). Vse to pa se je začelo nekoč…

Danes boš doma poiskal pripomočke, za ustvarjanje glasbe, ritma. Pojdi po stanovanju in razmisli, kaj vse lahko uporabiš (lonci, plastične sklede, kuhalnice, žličke, …).

Poišči svojo najljubšo glasbo, zraven igraj na svoj inštrument in veselo prepevaj. V svoj orkester lahko povabiš družinske člane, jim pripraviš glasbila ter pojete in igrate (smeh in zabava zagotovljena).

NARAVOSLOVJE IN TEHNIKA

Učenec prepozna najpogostejše vrste gliv v svojem okolju. Ve, da so nekatere glive užitne, druge neužitne, tudi strupene. Z raziskavo ugotovi, da kvarjenje živila povzročajo tudi glive. Utemelji pomen gliv v življenjskih okoljih.

V kraljestvu gliv

1.      Verjetno si že kdaj v gozdu nabiral-a gobe. Poznaš lisičke, jurčke, morda štorovke,

golobice, dežnikarice?

2.      Ob besedi GLIVE ljudje najprej pomislimo na gobe. Vendar v kraljestvo gliv spadajo še mnoge druge glive:

–          glive na telesu človeka – na primer glivice na nohtih:

–          glive na hrani – na primer plesen:

POZOR: Večina plesni je za človeka neužitnih, nekatere so tudi smrtno nevarne

(zato plesnivega sadja in kruha ne smemo jesti).

Poznamo pa tudi užitne plesni, ki dajejo jedi poseben okus (npr. sir s

plemenito plesnijo, imenovan gorgonzola– Si ga morda že poskusil-a?)

3.      Zapiši v zvezek:

KRALJESTVO GLIV

Glive živijo v vseh življenjskih okoljih (v morju, gozdu, puščavi, na človeškem telesu, v hrani …).

Poznamo:

·         UŽITNE GLIVE: nekatere vrste gob, plemenite plesni

·         NEUŽITNE GLIVE: strupene gobe, plesen na kruhu, sadju .

Goba je razmnoževalni del glive. Goba ima značilen klobuk, ki je na betu. V tleh so       tanke nitke,ki se razraščajo po podlagi in se imenujejo podgobje.

Glive so v naravi zelo pomembne, saj razkrajajo odmrle organizme.

Nariši še rdečo mušnico in pravilno označi njene dele (pomoč: učbenik za NIT, stran 111).

4.      V zvezek zapiši naslov UŽITNE GLIVE, nariši 3 gobe,  ki jih nabiraš v gozdu in iz njih tvoji starši pripravljajo okusne gobje jedi.

5.      Oglej si še posnetek Napotki gobarjem, morda ti bodo izkušnje gobarja prišle prav v jeseni, ko boš sam nabiral gobe.

6.       https://www.youtube.com/watch?v=655NVnXSs9g

DRUŽBA

Časovni trak

Učenci:

• se orientirajo v času s pomočjo časovnega traka.
  • Znajo izdelati in kronološko prikazati dogodke iz preteklosti na preprostem časovnem traku.
  1. Vse, kar se je tebi zgodilo od tvojega rojstva do danes, je preteklost zgodovina.

Nekatere dogodke si si zapomnil-a, veliko pa ni tako pomembnih in so šli v pozabo.

(Če te kdo vpraša, kaj si jedel 13. septembra 2018, ne veš.

Če pa te vpraša, kaj si jedel na prvi šolski dan, pa bi najbrž vsi znali odgovoriti.)

1. Pri dogodkih je pomembno tudi, kako so si sledili. Nekateri so se zgodili bolj daleč nazaj, drugi pa manj.

Dogodke iz preteklosti nazorno prikažemo s časovnim trakom, iz katerega je razvidno, kaj se je zgodilo prej in kaj pozneje.

1. Tabelska slika:

Zapiši naslov : ČASOVNI TRAK

in prepiši:

ČASOVNI TRAK je prikaz dogodkov iz preteklosti. Dogodki so razvrščeni glede na čas nastanka en za drugim.

1. Nariši svoj časovni trak.

ČASOVNI TRAK MOJEGA OTROŠTVA

1. Nariši trak.
  2. Sega lahko čez obe strani v zvezku.

1. Na začetku napiši svoj datum rojstva in svoje ime.
  1. Trak razdeli na devet ali deset enakih delov. Vsaka črta pomeni tvoj rojstni dan,

1. Spomni se (povprašaj tudi starše) na vsaj pet pomembnih dogodkov iz tvojega življenja.

(Nekaj namigov: dobil sem sestrico, preselili smo se v novo hišo, umrla je prababica, poškodoval sem se, dobila sem hrčka,…)

1. Umesti dogodek v časovni trak.

Iz kvadratka, ki pomeni leto tvojega življenja, potegni puščico in zapiši dogodek. Lahko ga tudi opišeš ali prilepiš fotografijo.

Vesela bi bila, če svoj časovni trak fotografiraš in mi ga pošlješ v vpogled.

Za konec pa še nekaj mačjih dogodivščin.